DOPLŇKY VÝŽIVY PRO DĚTI - ANO ČI NE - ČÁST IV.

09.04.2018 21:38

DOPLŇKY VÝŽIVY PRO DĚTI - ANO ČI NE - ČÁST IV.

Pěkný den všem čtenářům a MW příznivcům. Rád bych se s Vámi podělil o své názory v dalším pokračování tématu doplňků výživy pro děti. V minulých dílech jsme si uvedli pár příkladů toho, čeho není důvod se obávat a které doplňky výživy můžete bez starostí dovolit či pořídit pro své děti a dospívající sportovce. Je jich celá řada a za často strašidelnými názvy se neukrývá nic jiného, než běžná strava, kterou kolem sebe v různých formách standardně máme, běžně konzumujeme a kupujeme dětem.

V dnešním pokračování bych se však zaměřil na ty doplňky, které obecně pro děti a dospívající příliš vhodné nejsou a jejich užívání se doporučuje spíše v pozdějším až dospělém věku. Předesílám, že nikde není legislativně nastaven věkový limit, kdy je možné sportovní doplňky výživy suplementovat. Užívání takových doplňků je zejména na základě “selského rozumu” a tímto článkem bych toto jen rád trochu sesumarizoval.

V zásadě bychom veškeré doplňky stravy mohli ještě rozdělit na “doplňky stravy” a “sportovní doplňky”. Zatímco doplňky stravy jsou právě ty, u kterých nemusíte nutně sportovat, ale zkrátka jimi doplňujete nějaký deficit, tak sportovní doplňky by byly právě ty, které jsou úzce profilované a slouží zejména ke zvýšení nějakého konkrétního sportovního výkonu. Do první kategorie bychom mohli zařadit třeba produkty, o kterých byla řeč v minulých článcích – vitamíny, minerální látky, proteiny a gainery. V druhé kategorii, tedy “sportovní doplňky”, by mohly být velmi oblíbené a známé aminokyselinové suplementy, kreatiny, předtréninkové stimulant, spalovače, atd. A nyní se tedy zaměříme na pár základních a nejznámnějších z nich.

Jedním takovým je právě kreatin. Základní formou je kreatin monohydrát, který se skládá z aminokyselin Argininu a Glycinu a v lidském těle se přirozeně vyskytuje. Obsažen je v mase a tak jej zpravidla i “suplementujeme” našemu tělu formou potravy. Není to tedy žádná nebezpečná nebo zakázaná látka. Na druhou stranu je kreatin, na který jako jeden z mála sportovních doplňků existují podložené vědecké studie, zodpovědný za zvýšení síly a výkonu. A tím se dostáváme k odpovědi, zda je vhodný pro děti a verdikt zní, že nikoliv. Cílená suplementace je v tomto případě pro silové sporty a osobně bych uvažoval s ohledem na fyzický stav a konkrétní činnost o užívání nejdříve kolem věku 15 let. Tento doplněk je rozhodně vhodný pro pokročilé sportovce se silovými a výkonnostními ambicemi.

Další skupinou jsou obecně samostatné aminokyseliny a některé jejich sloučeniny (ano, kreatin do toho spadá vlastně také, ale je tak známý, že mu patří vlastní kategorie). Takových produktů je celá řada – Arginin, Glutamin, Inosin, BCAA, Carnitin, Taurin, HMB, … Všechny tyto a mnohé další aminokyseliny a jejich sloučeniny jsou určeny již pro specifické užití pro pokročilé sportovce – výkonnostní i vytrvalostní, dle konkrétního produktu. Faktem ale je to, že tyto doplňky nejsou pro děti a dospívající až na určité výjimky vhodné a hlavně ani potřebné.

Dále bych ještě rád uvedl kategorii stimulantů, jindy nazývanou anabolizéry, “nakopávače”, NO, atd… Jedná se zpravidla o směsi jednotlivých aminokyselin a látek se stimulačními účinky. Běžně se v nich vyskytuje i kofein a taurin, stejně jako v energy drincích, které mnohdy malé děti s chutí usrkávají. Nicméně u některých sportovních produktů mohou být kombinace a účinné látky navzájem synergické a ve vyšším množství. Užívají se k nabuzení a dosažení intenzivního výkonu. Z toho důvodu tyto produkty pro děti vhodné vyloženě nejsou, ačkoliv je legislativa nikterak nezakazuje. Jsou určeny pro pokročilé sportovce a pro maximální intenzivní výkony.

Toto téma je velmi široké a jen těžko můžeme obsáhnout všechny možné varianty, ale určitě rád odpovím na konkrétní dotazy v diskuzi k článku. Věřím, že nějaké základní informace Vám tento článek poskytnul a přeji Vám, Vašim dětem i dospívajícím sportovcům pevné zdraví a skvělé sportovní výkony. PS.