VEGAN ČI NE-VEGAN, TOŤ OTÁZKA…

13.01.2018 22:15

VEGAN ČI NE-VEGAN, TOŤ OTÁZKA…

Jak už název napovídá, tématem tohoto článku bude VEGAN, respektive v našem případě to, co je nám blízké, tedy sportovní doplňky pro vegany a vlastně i pro NE-vegany. Nebudeme se pouštět do žádných velkých názorových debat a ani etických myšlenek. Pro vegany bude jistě milá zpráva, že je na trhu již mnoho doplňků, které podmínky VEGAN výživy splňují a pro ne-vegany bude jistě obohacující zprávou, že to, že je něco VEGAN, neznamená, že je mi to, jako masožravci, zapovězeno.

Jen stručně zrekapitulujeme, co to vlastně VEGAN znamená. Je to výživový směr, který ze stravy vylučuje jakoukoliv živočišnou potravu, tedy nejen maso ale i mléko, vejce nebo třeba med. Ve sportovní výživě se toto omezení týká zejména nejběžnějších doplňků – syrovátkových,  kaseinových, nebo albuminových (vaječných) proteinů, gainerů nebo i některých standardních aminokyselin. Rozlišujeme pak dále ještě více výživových směrů, jako je vegetariánství, vitariánství či frutariánství. Vyjma vegetariánství, které by se správně mělo označovat jako lakto-ovo-vegetariánství má však veganství a třeba i vitariánství a frutariánství společné právě to, že potrava je pouze z rostlinných zdrojů.

A protože i ti, jež dodržují veganskou stravu sportují velmi často a velmi tvrdě – příkladem může být například námi sponzorovaný úspěšný sportovec a zpěvák Ben Christovaokterý se věnuje mnoha sportům, v poslední době zejména těm bojovým spolu s Edgarem „Yakuzou“ Rafigaevemje potřeba zvolit i v jejich případě vhodné sportovní doplňky. Na trhu jich je již mnoho a my máme tu čest uvést na český trh i ty od nejstarší světové a světoznámé firmy WEIDER.

Konkrétně se jedná o doplnění již stávající řady WEIDER veganských proteinů o nové příchutě, dále vyvážený komplexní produkt se zvýšeným podílem bílkovin a komplexem vitamínů a minerálních látek WEIDER VEGAN DIET MEALkterý je slazený pouze steviol-glykosidy. Dlouho poptávaným a ne zcela běžným doplňkem jsou WEIDER VEGAN BCAA vzniklé fermentačním procesem, které konečně umožňují i veganům použití těchto nejběžnějších esenciálních aminokyselin. Novinkou jsou také produkty z řad tyčinek a cookies, konkrétně WEIDER VEGAN PROTEIN BAR a WEIDER PROTEIN COOKIEkteré jsou skutečně delikatesní záležitostí. Kromě těchto novinek nabízíme od značky WEIDER mnoho dalších VEGAN suplementů, například WEIDER SOJOVÝ PROTEIN nebo BIO KOKOSOVÝ SIRUP.

Rád bych zde zmínil také jeden fakt, o kterém se málo ví a to ten, že KREATIN v té nejvyšší kvalitě s označením CreaPure splňuje VEGAN kritéria, a stejně tak aminokyseliny s označením kvality KYOWA, tedy například aminokyselina glutamin WEIDER L-GLUTAMINE.

Aby to nevypadalo, že veganské produkty máme jen ty od společnosti WEIDER, můžete u nás zakoupit mnohé další VEGAN sportovní doplňky a potravinyRAW tyčinky LIFEBARkteré kromě VEGAN splňují i podmínky pro vitariány, tedy nejsou tepelně zpracované a jsou v BIO kvalitě. Dále nabízíme nově také skvělé tyčinky BOMBUS včetně proteinové řadyKromě tyčinek můžete ještě zařadit produkty SLIM pasta – nízkokalorické konjakové „těstoviny“, omáčky a hotová jídla LUNCH BOX. Pochopitelně třeba takové ořechové krémy také splňují podmínky VEGAN.

A tím se dostáváme k poslednímu bodu, který bych jen rád uvedl na pravou míru. Já nejsem VEGAN a ani tento článek nemá být cílen pouze na vegany. Ale zeleninu nebo třeba uvedené ořechové krémy si s chutí dám a jistě i mnoho z Vás, ne-veganů. Tedy tím chci pouze sdělit, že nemusíte být vegani, abyste si mohli kupovat VEGAN produkty. Oproti předsudkům a řekněme si na rovinu i nějakým dřívějším zkušenostem mohu za sebekonstatovat (ačkoliv je to subjektivní názor), že všechny výše uvedené produkty jsou skutečně nutričně zajímavé, vyvážené a chuťově velmi dobré. Až budete příště na našem eshopu nakupovat, přihoďte si tam něco z výše uvedeného a přesvědčte se sami. 

Autor: výživový poradce a aktivní sportovec Petr Svačina